Trang 9/10 ĐầuĐầu ... 78910 CuốiCuối
Hiện kết quả từ 81 tới 90 của 100

Chủ đề ::: Zenonia 4 v1.0.4 [GAMEVIL] **UPDATED 23/02/12* - Sự trở lại của những huyền thoại Midgard

Thanks
    26

mấy bác cho em hỏi cái nhiệm vụ "Disarming the seal " làm thế nào với em tìm đường mãi ko thấy, chỉ tìm thấy 1 cánh cửa nhưng ko vào được, em bị bế tắc chỗ này lâu lắm rồi mà ko bít làm sao

nejiloveyou đang ẩn Thành viên Tài sản: IP4s; Ipad 3 iOS hiện tại: 5.0.1; 5.1.1 Baseband: 1.0.13; 1.0.11
    Thanks
    290

Quote Nguyên văn bởi The Big Cat Xem bài viết
    Nếu bạn chưa chơi phần III thì bạn chưa biết. 2 thằng đó nói về Chael-nhân vật chính của Zenonia 3 và cái thằng nhân vật chình của bản 4 là cha còn nhỏ của Chael
    Regret nhân vật chính của Zen 1 và cũng xuất hiện 1 đoạn trong Zen 2 luôn .... Được ưu tiên nhất series

Thanks
    37

Quote Nguyên văn bởi trungk32 Xem bài viết
    mấy bác cho em hỏi cái nhiệm vụ "Disarming the seal " làm thế nào với em tìm đường mãi ko thấy, chỉ tìm thấy 1 cánh cửa nhưng ko vào được, em bị bế tắc chỗ này lâu lắm rồi mà ko bít làm sao
    nguồn: sưu tầm nhé

Chapter Eight: The Spiral of Fate
    Quest 01: To the Dark Castle
    Now we are going to defeat the Shaturu, let's go to the Dark Castle.
    Direction: go W-W-N to enter the Dark Castle
    Quest 02: Get Out of my Way
    Clean our way out to the deep of the Dark Castle, defeat 5 Obliterate Blood Sorcerers.
    Quest 03: Find Shaturu
    Now it is only time to find out where the Shaturu is.
    Direction: go W-N1(The first North Entrance from left)-W1(The first West Entrance from top) to the Entrance of Shaturu's Room
    Quest 04: Disarming the Seal
    The Shaturu's Room is sealed, now we need to destroy the source of the seal's energy.
    Direction: go E-S-E-N2-S-N2-N-N-E-N-N-N-W-N-E-S to the Room with the Source of the Seal. There will be two Yuana guarding the seal, we can kill them and then destroy the seal, or ignore them to destroy the Seal. This Two Yuana are quite tough, the battle will took a long time. And About the direction, It may not be the shortest route to the seal, but it will lead you there.
    Quest 05: Before It's too Late
    Now we have open the gate to the boss Shaturu, let's go to his unguarded room now.
    Direction: go N-N-E-S-S2(the second south entrance from left)-S-N1-W1-N to the Shaturu's Room.
    Quest 06: The Final Showdown
    Now we are facing the final boss, the Dark Lord Shaturu. The Shaturu is the hardest boss in the game, it has four legs to hold its body, we need to destroy all the legs in order to attack Shaturu's head, however his legs will heal after been destroyed in a very short time, so that means we can only hurt Shaturu very little every time we destroy four legs. During the circle of destroying the legs, the Shaturu will keep attacking us, it first will use its leg to attack us, and it will split lightening balls from his head to us, we will be stunned by the lightening ball. And his most deadly skill is the fire rings under our feet, always keep an eye on it, otherwise it can kill us in a very short time. The slayor seems to be the most difficult character to fight the Shaturu, it took me over 45 minutes to beat the boss.
    After defeat the Shaturu, we have finished the first round of the game, and next will be the hard mode of the game, we have not really defeat Shaturu in the first round, hope we can totally fight against him in the hard mode.
    Howard's Thought
    Wonderful game, Must play!! The Series of Zenonia is always the best ARPG games from Gamevil, the Zenonia 4 is also great. It is even better than the former series, and the game time is increased significantly. I really love it, and hope my walkthrough can help you.

Thanks
    0

e chơi Ranger....nick game center là lilp0ny,nick nhân vật là Strawberry...bác nào gửi e ít đổ khủng với...e lvl 96 r

Thanks
    2

Có ai vào đc cái phần mua Zen and Gold của nó ko.mình vào toàn thấy nó load mãi hic.đang cần mua ít zen mở đồ

hoangtunha đang ẩn Junior Member Tài sản: IPhone 5s iOS hiện tại: 7.0.4
    Thanks
    5

Quote Nguyên văn bởi The Big Cat Xem bài viết
    Nếu bạn chưa chơi phần III thì bạn chưa biết. 2 thằng đó nói về Chael-nhân vật chính của Zenonia 3 và cái thằng nhân vật chình của bản 4 là cha còn nhỏ của Chael
    Nói chính xác ra , là Regret nó đc hồi sinh để tiêu diệt Demon trong hình hài 1 đứa trẻ như trong nhân vật Zenonia 4 .Nhưng cũng thật là kì nếu mà Chael không hề nhận ra Adas ( Regret ) giống cha mình hồi xưa nhỉ

7. Các thành viên đã cảm ơn hoangtunha cho bài viết này:

The Big Cat (06-01-2012)

Thanks
    2.549

ZENONIA® 4 v1.0.2

What's New in Version 1.0.2

- Daily Rewards added! Play ZENONIA 4 every day to get a bonus reward!
    - User interface improvements
    - Minor bugs fixed

9. Các thành viên đã cảm ơn Colonel Jason cho bài viết này:

NguyenTri's (09-01-2012)

Thanks
    11

có gì mới k bác :d

Thanks
    203

Quote Nguyên văn bởi babybo1234 Xem bài viết
    có gì mới k bác :d
    mới thì chả thấy gì cả, nhưng bản update này đã vô hiệu hoá đc IAP

Thanks
    40

rồi hiểu luôn ko có IAP chơi sẽ "hành" hơn rồi ......... Hux lấy đâu ra kim cương ép đồ mua đồ rare đây

Trang 9/10 ĐầuĐầu ... 78910 CuốiCuối