Trang 33/83 ĐầuĐầu ... 23313233343543 ... CuốiCuối
Hiện kết quả từ 321 tới 330 của 826

Chủ đề ::: [Giải đáp] Các vấn đề liên quan đến check hợp đồng+mail trả lời từ AT&T

vhl_20 đang online Thành viên tích cực Tài sản: iPhone 4 iOS hiện tại: 4.3.2 Baseband: 1.59.00 SHSH: 4.0.2, 4.1, 4.2.1, 4.3, 4.3.1, 4.2b3
    Thanks
    68

Haizzz, em xui xẻo không dc unlock....

Thanks
    75

Quote Nguyên văn bởi vhl_20 Xem bài viết
    Haizzz, em xui xẻo không dc unlock....
    Chắc tại AT&T thấy Avatar của em sóc quá đó, e đổi lại Avatar này nè hihi

Thanks
    7

Thank you for contacting AT&T Customer Care about unlocking your iPhone.

We have reviewed your request and confirmed that you are eligible to have the requested iPhone unlocked.

To complete the unlock, simply:

1. Open iTunes on your Mac or PC and verify that you have internet connectivity.
    2. Connect your iPhone using the dock connector to USB cable that came with your iPhone.
    3. Backup and restore your iPhone using iTunes.
    For information on backup and restore, please visithttp://support.apple.com/kb/HT1414.
    4. After restoring, your iPhone will be unlocked.
    Additional information on unlocking can be found at http://support.apple.com/kb/TS3198.
    For questions regarding AT&T’s wireless service and iPhone, please visit the Phone/Device Learning Center. We thank you for your continued business and look forward to providing you with the best customer service.

Thank you for contacting AT&T Mobility. We appreciate your business.

Sao mình nhận đc mail... Mình cũg deactive rồi, gắn sim vào nó báo " ko có sim" là sai vậy ạh
    Tình yêu như ngọn cỏ....
    Để chân người vô tình lướt qua....

Xin một lần được yêu.....♥

vhl_20 đang online Thành viên tích cực Tài sản: iPhone 4 iOS hiện tại: 4.3.2 Baseband: 1.59.00 SHSH: 4.0.2, 4.1, 4.2.1, 4.3, 4.3.1, 4.2b3
    Thanks
    68

, vậy là không có cách nào nữa phải không các anh nó gửi mail báo là security gì gì đó

Thanks
    40

Quote Nguyên văn bởi hien027 Xem bài viết
    Thank you for contacting AT&T Customer Care about unlocking your iPhone.

We have reviewed your request and confirmed that you are eligible to have the requested iPhone unlocked.

To complete the unlock, simply:

1. Open iTunes on your Mac or PC and verify that you have internet connectivity.
    2. Connect your iPhone using the dock connector to USB cable that came with your iPhone.
    3. Backup and restore your iPhone using iTunes.
    For information on backup and restore, please visithttp://support.apple.com/kb/HT1414.
    4. After restoring, your iPhone will be unlocked.
    Additional information on unlocking can be found at http://support.apple.com/kb/TS3198.
    For questions regarding AT&T’s wireless service and iPhone, please visit the Phone/Device Learning Center. We thank you for your continued business and look forward to providing you with the best customer service.

Thank you for contacting AT&T Mobility. We appreciate your business.

Sao mình nhận đc mail... Mình cũg deactive rồi, gắn sim vào nó báo " ko có sim" là sai vậy ạh
    mình cũng nhận được mail giống bạn, deactive = redsn0w xong cắm zô itune nó chẳng báo cái quái j, dụt gevaysim bỏ sim thường zô nó lên sóng ^_^

it12345678900 đang ẩn Thành viên tích cực Tài sản: iphone 4 lock iOS hiện tại: 5.1.1 Baseband: 4.12.01 SHSH: 5.0.1,5.1,5.1.1
    Thanks
    38

chán quá gửi mail từ 4 ngày trước rồi gửi thêm 1 mail nói đợi 1 ngày rồi mà giờ ko có hồi âm gì

Thanks
    7

mình cũng nhận được mail giống bạn, deactive = redsn0w xong cắm zô itune nó chẳng báo cái quái j, dụt gevaysim bỏ sim thường zô nó lên sóng ^_^
    Mình bỏ sim vào rùi...... Nó báo ko có sim
    Tình yêu như ngọn cỏ....
    Để chân người vô tình lướt qua....

Xin một lần được yêu.....♥

YoYo[T] đang ẩn Banned Hụt Tài sản: 5 "AIDS" iOS hiện tại: 7.0.3 SHSH: shsh đã ko còn ý nghĩa ...
    Thanks
    1.394

Quote Nguyên văn bởi hien027 Xem bài viết
    Mình bỏ sim vào rùi...... Nó báo ko có sim
    khởi động lại pc, iphone, vệ sinh cái sim đi rồi thử lại xem bạn
    HiP brings us:

Happiness Intelligence Professional

Thanks
    105

Mong bác nào cao thủ giúp em... Cũng do em nghịch dại nên lo quá...

Máy em iPhone 4... T1...E gửi 3 mail bằng 3 cái mail khác nhau và nhận về 3 mail cũng 3 nội dung khác nhau

Mail 1: Đủ đk unlock nhưng cần fax cho nó cái giấy mua hay chứng nhận gì gì đó...
    Thank you for taking the time to e-mail AT&T regarding the unlocking of your iPhone devices. I apologize for any inconvenience this may have caused. My name is Wallena Davis, and I am happy to help you with your inquiry.
    After reviewing your email and understanding your issue, I have verified that you may qualify to have your iPhone unlock.

If you purchased the iPhone device, then you must send proof of purchase for a no commitment sale. If you had the device activated with AT&T then the account information would be needed. Valid proof of purchase includes:
    -Receipt from AT&T or an AT&T authorized indirect dealer/agent showing price and device information.
    -Transfer of ownership letter (usually provided for prize winners or sales awards) from manufacturer showing specific device information.

Once the verification processed is approved, then a case will be submitted on your behalf for the IMEI provided for the iPhone 4. This information is considered extremely personal, so we ask that further completion of this unlock process be made via Customer Care over the phone or through our safely guarded online Click to Chat service at www.att.com. Please send proof of purchase to Fax: 1-800-328-1677.

Mail 2: Chờ 8 ngày (nhận hôm 14.4)
    Thank you for taking the time to email AT&T with your request to unlock your iPhone. My name is Melissa Jones, and I will be happy to assist you.

I have submitted your request to have your iPhone unlocked. Your case id number is CM20120415_39377819. It can take up to 8 days for your request to be completed. Once your iPhone has been identified as unlockable you will receive additional information via a follow-up email. The instructions to complete the unlocking steps will be included in that email.

Mail 3:
    Thank you for contacting AT&T Customer Care about unlocking your iPhone .
    We are unable to complete your request at this time due to the following reason:

The unlock code for this device is unavailable due to security restrictions based on the device's history. You may want to return the device and/or provide feedback to the seller.
    Híc... Vậy liệu máy em giờ thế nào ạ? Có Unlock được hay o?

Có cần gọi hay làm gì o ạ? Lo lắng vì quả Mail thứ 3 quá ạ... Híc

UPDATE:

E vừa nhận được Mail tiếp theo vào Mail đã được nhận thông báo trong 8 ngày !
    Thank you for taking the time to e-mail AT&T regarding the unlock code for your AT&T device. I apologize for any issues this may have caused you. My name is Letitia Gipson and it will be my pleasure to assist you today.

Our current estimate is 8 business days however due to volume the process may take longer.

Customer, I hope that the information provided has been helpful and has resolved all of your questions. Again, my name is Letitia Gipson. Thank you for contacting AT&T Mobility. We appreciate your business.
    Bây giờ nên chờ tiếp hả các bác?
    Lần sửa cuối bởi tuanbeck132; 19-04-2012 lúc 06:13 PM

Thanks
    83

gửi chi 3 mail làm cho nó nghi ngờ rồi.

11. Các thành viên đã cảm ơn kemmy_tran2002 cho bài viết này:

tuanbeck132 (19-04-2012)

Trang 33/83 ĐầuĐầu ... 23313233343543 ... CuốiCuối