Trang 13/83 ĐầuĐầu ... 311121314152363 ... CuốiCuối
Hiện kết quả từ 121 tới 130 của 827

Chủ đề ::: [Giải đáp] Các vấn đề liên quan đến check hợp đồng+mail trả lời từ AT&T

Thanks
    1

Mình nhận dc cái mail như vầy:

Your iPhone was previously owned by an AT&T customer who purchased the equipment at a discounted rate in exchange for a two year service agreement. The original service agreement for this iPhone has not been completed as of 4/16/2012. Once the contact is completed you may request the unlock code for the device. You also have the option to provide feedback to the seller regarding the return policy for the device.

Due to security purposes we are unable to release any contract information about the device you purchased . We recommend you send us an email periodically to see if the contract has expired. You may also contact AT&T International Customer Care at +1(916) 843-4685.

Thank you for contacting AT&T Mobility.

Làm cách nào để giải quyết truờng hợp này đây mấy bạn? Máy mình check thông tin ra là T1 ko hợp đồng mà, Imei của mình là :01 233600 455145 7, nhờ các bạn tư vấn giúp với

YoYo[T] đang ẩn Banned Hụt Tài sản: 5 "AIDS" iOS hiện tại: 7.0.3 SHSH: shsh đã ko còn ý nghĩa ...
    Thanks
    1.394

Quote Nguyên văn bởi phihoanght Xem bài viết
    nó bảo thế rồi, chờ gì nữa, lên luôn k đc tính sau
    hix, hôm nay deactive vẫn ko ăn bác ơi, bác có đọc nhầm imei của mình ko zị T_T
    HiP brings us:

Happiness Intelligence Professional

Thanks
    0

Quote Nguyên văn bởi xhkaka Xem bài viết
    Nhận được mail từ AT&T rồi. Nhưng có nội dung:

Giúp mình với mấy bạn ơi
    Cái chú Chantrice Tucker này mình thấy ai cũng trả lời như vậy cả. Mình cũng nhận được mail từ chú ấy như vậy, Nên mình gởi tiếp mail khác hy vọng gặp người khác check mail dễ tính hơn.

Thanks
    5

Mình nhận mail này từ hôm 15-4. Mà tới hôm nay active vẫn ko đuọc... Nó toàn báo là sim không phù hợp... .Có ai biết thường là mấy ngày ko? vì nó ko nói rõ ngày... Cám ơn nhiều

Dear Hieu Tran,

Thank you for taking the time to e-mail AT&T regarding your device unlock request. My name is Stanley Moore, and it will be my pleasure to assist you today.

We recently received your request for the unlock code on the following device:

EMAIL: hieu.tran@anthaicorp.vn
    MANUFACTURER: Apple
    MODEL: iPhone 4
    IMEI: 01242100833.....

Thank you for contacting AT&T Customer Care about unlocking your iPhone. We have reviewed your request and confirmed that you are eligible to have the requested iPhone unlocked.

To complete the unlock, simply:

1. Open iTunes on your Mac or PC and verify that you have internet connectivity.
    2. Connect your iPhone using the dock connector to USB cable that came with your iPhone.
    3. Backup and restore your iPhone using iTunes.
    For information on backup and restore, please visit http://support.apple.com/kb/HT1414.
    4. After restoring, your iPhone will be unlocked.
    Additional information on unlocking can be found at http://support.apple.com/kb/TS3198.
    For questions regarding AT&T’s wireless service and iPhone, please visit the Phone/Device Learning Center. We thank you for your continued business and look forward to providing you with the best customer service.

Hieu Tran, I hope that the information provided has been helpful and has resolved all of your questions. Should you have additional concerns or questions about this issue, please reply to this email. If you need to contact us again, regarding a new issue, please send us another email via the contact link through your online account. My name is Stanley Moore, and I thank you for being a valued AT&T customer. We will do our best to ensure that your wireless experience is a success, and AT&T hopes to serve you as your wireless provider for many more years to come.

Thank you for contacting AT&T Mobility. We appreciate your business.

Sincerely,

Stanley Moore

Thanks
    0

Mình nhận mail lần 2 của att như bên dưới vậy là sao các bác,có bác nào biết không? theo mình biết là nó báo máy mình chưa hết hạn hợp đồng,vì đứa bạn vẩn còn đang xài hợp đồng bên đấy,mới xài được có 1 năm à

Dear Huynh Nguyen,

Thank you for contacting AT&T Customer Care about unlocking your iPhone with the IMEI ending in 4871.

Unfortunately, the unlock code for this device is unavailable due to security restrictions based on the device's history. You may want to return the device and/or provide feedback to the seller. Care should be taken when purchasing devices from non-authorized sources as no validation can be made as to the history of such devices.

Please note, if you are traveling internationally, iPhone is a quad-band phone and will work in many countries across the globe. Please visit www.wireless.att.com/learn/international/ for information on traveling abroad with iPhone.

For questions regarding AT&T?s wireless service and iPhone, please contact AT&T Customer Care at (800) 331-0500.

Sincerely,

Beau Bymers
    AT&T
    Online Customer Care Professional

YoYo[T] đang ẩn Banned Hụt Tài sản: 5 "AIDS" iOS hiện tại: 7.0.3 SHSH: shsh đã ko còn ý nghĩa ...
    Thanks
    1.394

@huynhlang: máy bạn ko unlock được.
    HiP brings us:

dxpro1991 đang ẩn Thành viên tích cực Tài sản: iPhone 4 White World 16GB iOS hiện tại: 6.1.2 Baseband: 04.12.05 SHSH: Không Jailbreak nên không có SHSH
    Thanks
    445

Cho em hỏi AT&T có làm việc buôi tối ko, vì e gửi mail lúc 9h sáng vn tức 9h tối bên mĩ

Thanks
    1.394

Quote Nguyên văn bởi dxpro1991 Xem bài viết
    Cho em hỏi AT&T có làm việc buôi tối ko, vì e gửi mail lúc 9h sáng vn tức 9h tối bên mĩ
    Mỹ mà làm giờ ấy nó phạt đó bạn à, bóc lột sức lao động đó
    HiP brings us:

9. Các thành viên đã cảm ơn YoYo[T] cho bài viết này:

dxpro1991 (17-04-2012)

Thanks
    5

Mình nhận được mail :

Thank you for contacting AT&T Customer Care about unlocking your iPhone. We have reviewed your request and confirmed that you are eligible to have the requested iPhone unlocked.
    To complete the unlock, simply:
    1. Open iTunes on your Mac or PC and verify that you have internet connectivity.
    2. Connect your iPhone using the dock connector to USB cable that came with your iPhone.
    3. Backup and restore your iPhone using iTunes.
    For information on backup and restore, please visit http://support.apple.com/kb/HT1414.
    4. After restoring, your iPhone will be unlocked.
    Additional information on unlocking can be found at http://support.apple.com/kb/TS3198.
    For questions regarding AT&T?s wireless service and iPhone, please visit the Phone/Device Learning Center. We thank you for your continued business and look forward to providing you with the best customer service.

Original Message Follows:
    ................................
    Mà vẫn chưa activate được,
    Ai bị trường hợp như mình và
    okmnjiuhbp
    không vậy?

Thanks
    44

mai hoặc tối thử lại bạn nhé.nt là chắc chắn ok rồi, chỉ còn thời gian thôi

Trang 13/83 ĐầuĐầu ... 311121314152363 ... CuốiCuối